mapa witryny  

2008

AUKCJA TSZŚ 2008
NAGRODA W KONKURSIE PRO PUBLICO BONO DLA TSZŚ
MAREK MADEJ SCHOLARSHIP
TOURNEE CHÓRU UWC ATLANTIC COLLEGE W POLSCE
SPOTKANIE NOWOROCZNE

Aukcja TSZŚ 2008

Blisko 40 tysięcy złotych zebrano dla najzdolniejszych polskich licealistów.

W kolejnej już aukcji charytatywnej zorganizowanej przez Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego zebrano ponad 39 tysięcy złotych. Pieniądze te w całości zasilą fundusz stypendialny Towarzystwa.

„Nasz fundusz stypendialny pozwala rokrocznie uzupełnić stypendia fundowane przez organizację szkół międzynarodowych United World Colleges (UWC), której jesteśmy przedstawicielstwem w Polsce oraz współpracujące z nami szkoły prywatne. Dzięki takim działaniom jak aukcje, wpłaty od naszych absolwentów i sympatyków, kwestie finansowe przestają być przeszkodą w kształceniu się wielu zdolnym polskim licealistom” — powiedziała Krystyna Troszczyńska, przewodnicząca Towarzystwa, dziękując za wsparcie uczestnikom aukcji.

W aukcji licytowano przedmioty przekazane przez sympatyków Towarzystwa. Były to m.in. książki, w tym ze specjalną dedykacją przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, a także kolacja w prywatnym klubie MOSIMANN'S w Londynie.

Specjalnym gościem aukcji był David Sutcliffe, jeden z twórców ruchu UWC i wieloletni dyrektor Adriatic College we Włoszech. Pan Sutcliffe, przyjaciel twórcy polskiego komitetu UWC prof. Pawła Czartoryskiego podkreślił rolę ruchu od momentu jego powstania w latach 60., nie tylko jako instytucji edukacyjnej przez którą przewinęło się już ponad 40 tysięcy uczniów ze 170 krajów, ale również w budzeniu przyszłych aktywistów, liderów we wszystkich dziedzinach życia swoich krajów. David Sutcliffe podkreślił również szczególną rolę jaką na przestrzeni ostatnich 20 lat odegrało UWC w odbudowie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowej i Wschodniej takich jak Litwa, Ukraina czy kraje bałkańskie.

Uznaniem dla działań Towarzystwa na rzecz polskiej młodzieży i wdrażania ideałów UWC w Polsce jest nagroda PRO PUBLICO BONO przyznana 11 listopada 2008 roku Towarzystwu za działalność w zakresie dyplomacji obywatelskiej.

Nagroda w konkursie Pro Publico Bono dla TSZŚ

Z radością informujemy, że Kapituła Konkursu Pro Publico Bono na Najlepsze Dzieło Obywatelskie, oceniając dzieła podejmowane przez organizacje pozarządowe Rzeczpospolitej Polskiej na rzecz dobra wspólnego, przyznała Towarzystwu Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego tytuł laureata i wyróżnienie w kategorii Dyplomacja Społeczna, za zorganizowanie stypendiów zagranicznych, przyznawanych jako nagrody w konkursie dla młodzieży szkół licealnych. Wyróżnienie wiąże się z ogromnym prestiżem (startowało ponad 300 organizacji pozarządowych z całej Polski) oraz nagrodą pieniężną w wysokości 10 000 zł. Zapraszamy do zapoznania się z listem gratulacyjnym. [Pobierz]

Marek Madej Scholarship

Z wielką przyjemnością informujemy, że w maju 2008 r. Towarzystwo podpisało umowę ze Szkołą Brytyjską w Warszawie (The British School of Warsaw) dotyczącą współpracy przy wyłonieniu zwycięzcy konkursu „Marek Madej Scholarship”.

Marek Madej był absolwentem Szkoły Brytyjskiej, wybitnym i uzdolnionym młodym człowiekiem. Po jego tragicznej śmierci w wypadku samochodowym, rodzina postanowiła ufundować stypendium jego imienia, które pozwoli zdolnemu uczniowi na naukę w klasie IB w tej samej szkole.

Szkoła Brytyjska zwróciła się do naszego Towarzystwa z prośba o pomoc w wyłonieniu finalistów konkursu spośród wcześniejszych uczestników naszej kwalifikacji stypendialnej.

Z wielką radością informujemy, że spośród wysuniętych przez nas czterech kandydatek, wybór szkoły padł na Olę Listkiewicz, dotychczas uczennicę LO im. Narcyzy Żmichowskiej. Oli gratulujemy i życzymy powodzenia oraz wielu sukcesów w nowej szkole, a Dyrekcji The British School oraz rodzinie Marka Madeja raz jeszcze dziękujemy za stworzenie nowych szans edukacyjnych dla polskiej młodzieży.

Tournee Chóru UWC Atlantic College w Polsce

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wizyty chóru Atlantic College w Warszawie i Krakowie.

Otwarte koncerty Chóru Atlantic College odbyły się w dwóch miastach:

Warszawa

1 marca, sobota, godzina 17.00
Kosciół Nawiedzenia NMP
ul. Przyrynek 2

2 marca, niedziela, godzina 18.00
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej
ul. Zagórna 5 (róg Górnośląskiej)

Kraków

4 marca, wtorek, godzina 19:30
Kościół Mariacki
Rynek Starego Miasta

Patronat nad wizytą chóru w Polsce objęła Radiowa Trójka. W niedzielę 2 marca chór wystąpił w „Zagadkowej Niedzieli” w Trójce (Trzeci Program Polskiego Radia) o godzinie 9.00 rano.

Chór Atlantic College istnieje od 1962 r. Młodzi chórzyści śpiewają w nim podczas dwóch lat nauki w szkole. Chór jest prowadzony profesjonalnie, a wyniki daleko przewyższają typowe osiągnięcia amatorskiego chóru szkolnego, mimo krótkiego czasu pracy. Pierwszy dyrektor i dyrygent chóru — John Metcalf był uznanym kompozytorem i nauczycielem muzyki, podobnie jak obecny — Brian Noyes.

Od początku swego istnienia chór wizytuje co roku jeden lub więcej krajów europejskich, w czasie marcowej przerwy międzysemestralnej. W swej historii chór Atlantic College występował w Royal Albert Hall w Londynie , The City Hall w Barcelonie, Kleine Salle of the Leipzig Gewandhaus w Lipsku, w katedrze w Estergom oraz w Akademii Dyplomatycznej i siedzibie ONZ w Wiedniu.

Chór odwiedził Polskę w dniach 28.02–06.03.2008. Przybyło 41 osób — 38 uczniów Atlantic College i 3 nauczycieli. Przygotowania do wizyty trwały od września i zostały uwieńczone dużym sukcesem. Wizyta okazała się dobra kompozycją występów, promocji Polski, informowania naszych gości o najważniejszych wydarzeniach naszej historii, a nawet znalazł się komponent dyplomatyczno-międzynarodowy i medialny. W tej strefie zdarzeń warto odnotować zwłaszcza: koncert i przyjęcie w rezydencji Ambasadora Wielkiej Brytanii, oraz koncert na żywo z radiowej Trójki w niedzielę rano, którego wysłuchało ponad milion słuchaczy.

Chór wystąpił także w Kościele Nawiedzenia na Przyrynku (najstarszy kościół warszawski, z fantastyczną akustyką) oraz w kościele tzw „powstańczym” Matki Bożej Częstochowskiej na ulicy Górnośląskiej w Warszawie. The British School of Warsaw urządziła u siebie koncert przed międzynarodową widownią i wzbogaciła go eleganckim poczęstunkiem, co bardzo docenili chórzyści. W Krakowie młodzież wystąpiła w Kościele Mariackim, a także dała publiczny, bezpłatny koncert na Rynku, ku wielkiemu aplauzowi słuchaczy.

Nasi goście zobaczyli film o zburzeniu i odbudowie Warszawy, zwiedzili Zamek i Stare Miasto, obejrzeli Warszawę z autokaru podczas specjalnej wycieczki z przewodnikiem. Zabraliśmy ich także do Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas pobytu w Krakowie oglądali Wawel i Stary Kazimierz, a część chętnych pojechała do Oświęcimia.

Jednak chyba największy aplauz wzbudził w chórzystach prawdziwy popis polskiej gościnności. Już na lotnisku powitała przybyszów kawalkada warszawskich członków Towarzystwa, którzy sprawnie podzielili bagaże i samych przybyłych między swoje pojazdy i zawieźli ich do hostelu Okidoki. W sobotę, po występie na Przyrynku, udaliśmy się na uroczystą kolację na cześć naszych gości w restauracji Galeon (samo miejsce zapiera dech, a na widok zastawionych stołów, wszyscy rzucili się do kamer i aparatów fotograficznych). W niedzielę mieliśmy okazję gościć w naszych domach mniejsze grupy chórzystów i znowu polskie jedzenie, na które zawsze można liczyć, podbiło serca naszych gości do reszty.

W czwartek wieczorem przyszliśmy pożegnać chórzystów na lotnisku. A w piątek, już z Atlantic College przybyła opinia Briana Noyes, dyrektora chóru, że wyprawa do Polski należała do najlepiej zorganizowanych i najciekawszych imprez w długiej historii tournee Atlantic College po Europie.

Trzeba także dodać, że dla naszego Towarzystwa przyjazd chóru był najstaranniej opracowaną akcją w naszej historii. Zwłaszcza pod względem wysiłków nagłośnienia imprez i dotarcia do mediów, było to przedsięwzięcie bez precedensu. Został wydany specjalny plakat [pobierz] i ulotka informacyjna, które setkami były dystrybuowane w Warszawie i Krakowie.

Nie sposób pominąć też faktu, że Radiowa Trójka, która dała imprezie swój patronat, wysłała wcześniej do Atlantic College swojego dziennikarza, który w dniu 20 lutego przez cały dzień nadawał informacje na żywo ze szkoły. Jeszcze nigdy nie mieliśmy takiej reklamy!

Spotkanie Noworoczne

Jak co roku, Zarząd Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata spotkał się z dawnymi i obecnymi stypendystami na tradycyjnym Spotkaniu Noworocznym w Pałacu Staszica. Spotkanie, choć bardzo kameralne, miało nadspodziewanie interesujący przebieg.

Nietypowo, przybyli głównie absolwenci dawniejszych roczników, natomiast uczniowie pierwszego roku nauki, zwykle najbardziej zainteresowani wymianą wrażeń z pierwszego semestru tym razem nie dopisali — zjawiły się tylko dwie osoby.

Udział głównie dorosłych i pracujących absolwentów spowodował, że nasza rozmowa potoczyła się na inne niż zwykle tematy. Zamiast o wyborze przedmiotów i planach studiów rozmawialiśmy przede wszystkim o sytuacji Towarzystwa i wielkich wyzwaniach przed którymi stoimy.

Po wielu latach rozczarowujących doświadczeń mamy pewność, że przy obecnym modelu funkcjonowania nadzieje na pozyskanie dużych sponsorów są i pozostaną iluzją. Stypendia, które dotąd po prostu dostawaliśmy od UWC coraz częściej wymagają wysokich dopłat; z kolei szkoły prywatne coraz mniej chętnie odpowiadają na nasze apele. Jednocześnie stały brak środków na działanie wywołuje stagnację oraz zanik zainteresowania losami Towarzystwa ze strony stypendystów, ich rodziców i dawnych absolwentów.

Potrzebny jest nam nowy model funkcjonowania, więcej pieniędzy i lepszy PR. Niebywały sukces grudniowej aukcji pokazał obiecujący kierunek działania i zaowocował całą listą fantastycznych pomysłów.

 1. Chcemy zmienić wizerunek Towarzystwa. Historyczne uwarunkowania, które wymuszały działanie po niemal zerowych kosztach i udzielanie pomocy bez żadnych oczekiwań od beneficjentów mogły być właściwe na początku lat 90., ale dzisiaj nie mają już uzasadnienia. Towarzystwo ma wszelkie dane po temu, by stać się wysoce prestiżową organizacją, tak jak jego odpowiedniki w innych krajach. Musi jednak postawić odpowiednie wymagania swoim członkom i Zarządowi.
 2. Oczekujemy większego zaangażowania absolwentów, stypendystów i ich rodziców.
 3. W tym celu proponujemy:
  • Rozpocząć zbiórkę fantów na następną Aukcję Świąteczną. Zwrócić się z prośbą o udział do wszystkich absolwentów oraz obecnych stypendystów. Mile widziane będą przedmioty takie jak: fotografie, malarstwo, rękodzieło, wykonane przez stypendystów lub przyjaciół UWC. Możliwa jest także aukcja internetowa, lecz tu mile widziane przede wszystkim przedmioty należące od osób publicznych: koszulki sportowców i sprzęt sportowy z autografami, podpisane książki i płyty, pióra znanych pisarzy, polityków, itd.
  • Wykorzystać zbliżającą się wizytę chóru Atlantic College w Warszawie do maksymalnego nagłośnienia UWC i polskiego Towarzystwa.
  • Akcja 1% — maksymalnie zmobilizować wszystkich członków Towarzystwa, ich rodziny, znajomych, klientów itd. Drogą ogólnych mailingów oraz indywidualnego zwracania się do osób zaprzyjaźnionych. Chcemy maksymalnie poszerzyć grono darczyńców.
  • Zorganizować na wiosnę piknik o formule promocyjno-fundraisingowej o atrakcyjnym programie.
  • Zorganizować Reunion letni w odnowionej formule, atrakcyjnej dla starszych absolwentów:
  • Atrakcyjne turystycznie miejsce z dogodnym dojazdem, także z lotniska
  • Bogaty program towarzyski: powitalny grill, zabawy integracyjne, warsztaty salsy, zawody sportowe, ognisko, loteria fantowa, udział osób z innych Komitetów, zwłaszcza Węgier, Czech, dawnej Jugosławii i inne niespodzianki.
  • Uroczyste rozdanie dyplomów nowym stypendystom połączone z champagne reception.
  • UWC Merchandise: bluzy, koszulki, kartki okolicznościowe.
  • Umożliwić wpłaty na rzecz Towarzystwa poprzez stronę internetową (PayPal)
  • Zorganizować Alumni Dinner przed Bożym Narodzeniem
  • Poprawić komunikację wewnętrzną z wykorzystaniem możliwości oferowanych przez portal Facebook (z jednoczesną rezygnacją z Community Zero)
 4. Co zostało dotąd zrobione:
  • Aukcja w dniu 1 grudnia 2007. Zarząd Towarzystwa dziękuje inicjatorom i sponsorom tego przedsięwzięcia, które przyniosło Towarzystwu wiele wymiernych korzyści i pozwolilo zaprezentować się od najlepszej strony.
  • Klub Absolwenta: nowa inicjatywa powstała na jesieni ubiegłego roku, mająca na celu stworzenie Alumni group z prawdziwego zdarzenia, a zwłaszcza integrację dawnych absolwentów mieszkających w Polsce. Klub organizuje raz na miesiąc spotkania w Warszawie, wyszukuje byłych stypendystów, z którymi od dawna nie ma kontaktu i planuje wspólne imprezy (w dalszej perspektywie wyjścia do teatru, clubbing, kolacje absolwentów itd.) Klub zorganizował już bardzo udany Christmas Alumni Dinner 20 grudnia 2007 i nawiązał kontakt już z blisko 100 osobami.

przewiń do góry

Numer KRS: 0000128672