mapa witryny  

Kwalifikacje 2011

Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego uprzejmie informuje, że Komisja Kwalifikacyjna zakończyła III etap eliminacji konkursu o stypendia do szkół UWC oraz brytyjskich szkół prywatnych na lata 2011–2013.

Komisja rekomenduje następujące osoby na miejsca stypendialne:

 

Do szkół UWC:

Lp.
Nazwisko
Imię / Imiona
Szkoła
1
Franczak
Dagmara
UWC Costa Rica
2
Grabowska
Weronika
UWC Mostar
3
Kosior
Weronika
Mahindra UWC
4
Mokrzycki
Michał
Li Po Chun UWC
5
Śnigurska
Urszula
UWC-USA
6
Wiśniewska
Aleksandra
UWC Adriatic

 

Do szkół prywatnych:

Lp.
Nazwisko
Imię / Imiona
Szkoła
7
Chylińska
Agata
Clifton College
8
Deć
Monika
Leweston School
9
Pyć
Wioletta
Fyling Hall School
10
Janiec
Klara
Downside School
11
Król
Mateusz
Worth School
12
Kuleta
Michał
Fyling Hall School
13
Lisiecka
Agata
Downside School
14
Palej
Miłosz
The Royal Wolverhampton School
15
Pałgan
Anna
Danube International School
16
Twarowski
Filip
Dulwich College
17
Wach
Filip
Stonyhurst College

 

Lista rezerwowa:

Lp.
Nazwisko
Imię / Imiona
 
1
Dudek
Piotr
 
2
Porębska
Izabela
 
3
Podolak
Aleksander
 
4
Sozańska
Anna
 

 

Rekomendowani kandydaci będą o następnych krokach informowani indywidualnie przez przedstawicieli Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata.

Jarosław Oleszczuk

Przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej
Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata
im. prof. Pawła Czartoryskiego

Zapraszamy wszystkich kandydatów do zapoznania się z listem przesłanym przez jednego z uczestników naszych eliminacji (1993 r.), który opisuje wpływ jaki miały one na jego dalsze życie.

Kluczbork, 6 sierpnia 1998

[...] Nazywam się Michał Zaremba, pochodzę z Kluczborka, a obecnie studiuję we Wrocławiu na IV roku Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.

Będąc młodym chłopcem, w 1993 roku dzięki telewizyjnemu programowi LUZ, trafiłem na eliminacje w wyborze stypendystów Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata.

[...] Mimo moich nie najlepszych wyników szkolnych oraz niskiego poziomu w posługiwaniu się językiem angielskim dali mi Państwo możliwość dojścia do ostatniego etapu eliminacji, który wówczas odbywał się w British Council. Do dzisiaj nie wiem, czy zadecydował o tym jakiś przypadek, czy też dostrzegli Państwo we mnie jakieś cechy, których nie miały inne osoby starające się o stypendium. Może to moja otwartość w podejściu do innych ludzi i bezpośrednio propagowana równość wszystkich ludzi wyrażana muzyką Reggae; może to, że już wtedy, jako szesnastoletni chłopiec byłem jednym z najmłodszych w kraju spadochroniarzy, a może moja praca społeczna w rodzinnym mieście, czy też nieodparta chęć podróżowania — nie wiem. Co prawda następny etap nie był dla mnie już tak fortunny jednak te eliminacje zmieniły moje życie już na zawsze.

Wówczas to powziąłem plany, które miały zmienić moje życie; „zrewidowałem” moją osobowość i zrozumiałem, że jeżeli kiedykolwiek miałbym w życiu coś osiągnąć, to muszę położyć duży nacisk na edukację. Trzecia i czwarta klasa liceum to naprawianie tego wszystkiego, co do tamtej pory zostało zaniedbane. Wystarczy tylko wspomnieć, że w ciągu jednego roku poprawiłem swoją średnią ocen z 4,0 na 5,0, natomiast maturę z matematyki zadałem celująco — najlepiej w mojej klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Będąc w czwartej klasie liceum, powtórnie miałem przyjemność korzystać z uprzejmości Państwa — otrzymałem propozycję darmowego wyjazdu do szkoły w Anglii. W Saffron Walden w Bell School spędziłem jeden z najlepszych miesięcy mojego życia, gdyż mogłem uczyć się angielskiego bezpośrednio w jego rodzimym kraju, równocześnie poznając nowych przyjaciół z całego świata. Wówczas to postanowiłem, że muszę kiedyś tam wrócić, ale już jako student jednej z brytyjskich uczelni (chociaż wiedziałem, że moi rodzice — nauczyciele — nigdy sobie na to nie będą w stanie pozwolić).

W Polsce, jako uczelnię wybrałem Politechnikę Wrocławską, gdzie moje umiejętności techniczne oraz, z drugiej strony, organizacyjne najbardziej pasowały do kierunku Zarządzanie i Marketing — najbardziej prestiżowego na Uczelni. Tym razem nie byłem już tak lekkomyślny jak w szkole średniej, od razu wziąłem się do ciężkiej pracy. Od początku należałem do czołówki studentów na roku, co semestr otrzymywałem stypendium naukowe. Nie zapomniałem jednak o mojej zwariowanej naturze i niecodziennych pomysłach. W czasie dwóch ostatnich lat działałem w dwóch organizacjach: AIESEC'u i Akademickim Klubie Lotniczym (należę do osób, które reaktywowały klub po blisko czterdziestoletniej przerwie), uprawiałem wspinaczkę skałkową na sztucznej ścianie, latałem na spadolotniach, nurkowałem, skończyłem kurs żeglarski, wielokrotnie z przyjaciółmi chodziłem po górach i włóczyłem się po jaskiniach, w miarę możlwości starałem się jeździć na nartach. Kilka dni temu wróciłem z Nowego Targu, gdzie uzyskałem licencję pilota szybowcowego III klasy (od poniedziałku planuję jechać szkolić się dalej). Jestem typem studenta, który oprócz doskonałych wyników na uczelni — średnia za trzy lata nauki: 4,7 — robi coś więcej niż moi rówieśnicy.

W tym momecie przejdę do sedna mojego listu. To właśnie Państwo udowodnili mi, że jestem pełnowartościową osobą, że mam uwierzyć w siebie; zrozumiałem, że ciężką pracą jestem w stanie w życiu dużo osiągnąć. W tym roku spełniły się moje marzenia. Jako jeden z najlepszych studentów na Wydziale Informatyki i Zarządzania zostałem wytypowany na studia zagraniczne. Od września 1998, w ramach funduszy Phare wyjeżdżam do Anglii na czwarty rok studiów w The Nottingham Trent University (jeden semestr). Za moją ciężką prawie czteroletnią pracę (czwarta klasa liceum i trzy lata studiów) otrzymałem nagrodę, ale tę nagrodę otrzymałem dzięki Państwu, dzięki temu, że we właściwym czasie spotkałem właściwych ludzi. Możliwe, że gdyby nie eliminacje do Szkół Zjednoczonego Świata, a później wyjazd do Saffon Walden, byłbym dzisiaj młodym zdemotywowanym człowiekiem, bez większych perspektyw. Obecnie, to, co nie udało mi się w liceum — wyjazd za granicę aby się uczyć — urzeczywistniłem dzisiaj. Jeszcze raz serdecznie dziękuję!

Michał Zaremba


przewiń do góry

Numer KRS: 0000128672