mapa witryny  

UWC Changshu China — Relacje

Julia Sokołowska 2016–2018

Jestem w Chinach już od miesiąca, mimo to myślę, że jeszcze trochę czasu zajmie mi przyzwyczajenie się do życia w państwie środka. Ruch drogowy rządzący się własnymi prawami, mieszkańcy Changshu robiący sobie z nami dziesiątki zdjeć czy drobni handlarze z „wioski”, która znajduje się nieopodal szkoły, proszących nas – „waiguórén” – o fotografię z ich produktem (w Chinach to najlepsza forma marketingu) to codzienność.

Zbudowany dwa lata temu kampus znajduje się na, specjalnie w tym celu zbudowanej, wyspie na jeziorze Kuenchang w dwumilionowym mieście Changshu, które posiada zarówno tradycyjną chińską zabudowę, jak i nowoczesną dzielnicę przepełnioną drapaczami chmur.

W szkole uczy się prawie 450 osób z 99 krajów świata, co czyni nas najbardziej zróżnicowaną z placówek UWC. Studenci zakwaterowani są w 3 blokach, po trzy lub cztery osoby w pokoju. Moje współlokatorki pochodzą z Kanady i Chin.

W Changshu, tak jak pozostałych szkołach UWC, realizujemy program nauczania IB, ponadto każdy z uczniów zobowiązany jest do nauki języka chińskiego. Po lekcjach, które trwają od 8 do 15 (sześć bloków z przerwą na lunch po czwartym), przychodzi czas na zajęcia dodatkowe – Zhi Xing. W tym roku mogliśmy oficjalnie dołączyć do trzech wybranych kół z 89 znajdujących się w ofercie.

Taka różnorodność zajęć jest możliwa dzięki niesamowitej infrastrukturze szkoły: kort tenisowy, boisko do piłki nożnej, siatkówki plażowej, ścianka wspinaczkowa, sala taneczna, basen kryty, wielofunkcyjna hala sportowa, teatr oraz amfiteatr. Moje Zhi Xing to: Model United Nations, Canoe Polo oraz lekcje języka angielskiego dla pracowników szkoły. Z ciekawszych zajęć warto by jeszcze wymienić: taniec lwa, smocze łódki czy grę na tradycyjnych chińskich instrumentach. Bez względu na zainteresowania, każdy znajdzie tu coś dla siebie!

UWC to jednak nie tylko zajęcia szkolne i pozalekcyjne. To przede wszystkim niepowtarzalna okazja do poznania ludzi z rozmaitych zakątków świata. Tu codziennością są rozmowy na temat: sensu wegetarianizmu argumentowane zatapianiem się wysp Marshalla, czy te o drodze do uzyskiwania niepodległości przez Sudan Południowy czy Mjanmar.


przewiń do góry

Numer KRS: 0000128672