mapa witryny  

UWC COSTA RICA — Relacje

Katarzyna Oleksik 2008–2010
Dagmara Franczak 2011–2013

Katarzyna Oleksik 2008–2010

Kostaryka to miejsce cudowne, o rajskiej wręcz faunie i florze, od której większość Europejczyków, którzy tu przyjeżdżają, nie może oderwać oczu. Oprócz niesamowitej przyrody, ogromną zaletą tego miejsca są bardzo przyjaźni mieszkańcy, którzy starają się pomagać przyjezdnym na każdym kroku.

UWC CR znajduje się w małym miasteczku niedaleko San José-Santa Ana. Jako jedna z niewielu szkół UWC jest niemal w centrum miasta, dlatego też jednym z celów naszej szkoły jest integracja z jego mieszkańcami. Jako uczniowie bierzemy udział w rożnych wydarzeniach organizowanych przez władze miasta, dzielimy się swoją kulturą pokazując tańce narodowe czy gotując tradycyjne dla naszych krajów potrawy. Szczególnym takim wydarzeniem jest parada z okazji Dnia Niepodległości. Wtedy to wszyscy uczniowie ubierają się w swoje stroje narodowe i maszerują wraz z okolicznymi artystami ulicami miasta. Ta parada to niesamowite doświadczenie. Wtedy właśnie wielu z nas zdaje sobie sprawę jak rożni od siebie jesteśmy i jak niesamowite jest to, że, choć wychowani w rożnych częściach świata i w rożnych kulturach, jesteśmy w stanie żyć razem na kampusie, dzielić pokoje i porozumiewać się bez większych przeszkód. Bywa, że ta kulturowa różnorodność niekiedy przysparza problemów, pozwala jednak jednocześnie prowadzić ciekawe rozmowy i uczyć się od siebie nawzajem.

UWC Costa Rica to szkoła stosunkowo nowa, zatem wciąż zmaga się z problemami administracyjnymi takimi jak, na przykład, regulamin, który w tym roku był chyba najbardziej popularnym tematem rozmów. Szkoła organizuje wiele zajęć pozalekcyjnych, zwłaszcza tych organizowanych w ramach CAS. Odznaczają się one ogromną różnorodnością. Taniec brzucha, joga, gotowanie, fotografia to tylko jedne z wielu. Najbardziej podoba mi się fakt, że szkoła zapewnia naukę gry na rożnych instrumentach dla chętnych uczniów (można też zacząć naukę od zera).

Jedną z tradycji szkoły jest tygodniowy obóz dla uczniów, w czasie którego wszyscy poznają się lepiej (obóz odbywa się na początku roku) oraz kolejny obóz tylko dla pierwszorocznych. UWC CR kładzie duży nacisk na poznawanie Kostaryki i korzystanie z bogactwa tego kraju. W tym roku uczniowie uczący się biologii i systemów środowiskowych jadą na dwie wycieczki: na plażę Tortuguero, aby zobaczyć wykluwające się żółwie oraz do lasu równikowego, aby zbadać tamtejszą faunę i florę. Szkoła organizuje też program „Poznajemy Kostarykę”, podczas którego każdy uczeń ma do wyboru trzy spośród dziesięciu zaproponowanych miejsc (można też poddawać własne propozycje), które są uznane za najpiękniejsze w całym kraju.

Myślę, że UWC CR to szkoła, która daje uczniom ogromne możliwości, pomaga poszerzać horyzonty, a także — jako szkoła UWC pozbywać się uprzedzeń i poznawać inne kultury. Mój czas spędzony tutaj jest niezwykle owocny, bardzo mnie zmienił i myślę, że inni uczniowie z Polski doceniliby panującą tu atmosferę. Ja czuje się tu jak w domu, mam nadzieję, że w przyszłym roku Polska dostanie więcej stypendiów do UWC CR.

Dagmara Franczak 2011–2013

Kostaryka wydaje się tak odległym miejscem na mapie kiedy jest się licealistą z Polski. Nieodkrytym, nieznanym, tajemniczym, nie do osiągnięcia. Tak naprawdę wszystko jest możliwe, nawet nauka na krańcu świata. Kiedy tu przyleciałam koniec sierpnia, była pora deszczowa.

Kostaryka to naprawdę piękny kraj, który powoli odkrywam. Szkoła znajduje się w miasteczku Santa Ana, położonym około 20 min. drogi od stolicy, San Jose. Miasteczko jest dość niewielkie, liczy około 8 tysięcy mieszkanców, ale mamy dostęp do piekarni, swego rodzaju supermarketów, kawiarni. Komunikacja autobusem jest również dość dobrze rozwnięta. Można bez problemu dojechać do San Jose, Escazu, gdzie znajduje się centrum handlowe lub Lindora, która jest zamerykanizowana przez restauracje typu McDonald's, KFC czy Wendy's.

Szkoła należy do UWC od 2006 i w przeciągu tych lat ukończyły ją trzy polskie absolwentki, które pozostawiły po sobie dobre wspomnienia. Kampus jest duży. Na jego terenie znajduje sie siłownia, stołówka, pralnia, klasy, boisko do koszykówki i piłki nożnej oraz siedem internatów, których nazwy pochodzą od plaż w Kostaryce.

Tak naprawdę najważniejsza jest tu akceptacja tego, że wszyscy jesteśmy różni. Teraz w szkole jest 160 uczniów z 60 krajów świata. Niesamowite jest to, że mimo, że wszyscy mamy różne korzenie, potrafimy żyć ze sobą 24 godziny na dobę. Dostrzegliśmy tę różnorodność szczególnie podczas parady z okazji Święta Niepodleglości Kostaryki 15 września, kiedy każda osoba ubrana była w narodowy kostium, a flagi wielu krajów powiewały wysoko. Obok klas mamy też dużą mapę świata, na którą spoglądam każdego dnia i uświadamiam sobie, że mam przyjaciół z drugiego końca świata, np. z Nepalu. Moje współlokatorki pochodzą z Barbadosu i Indii.

Jeśli chodzi o zajęcia, w tym roku mamy wielu nowych, doświadczonych nauczycieli. Z pewnością mogę stwierdzić, że moim ulubionym przedmiotem jest historia z nauczycielem, który jest tu praktycznie od założenia UWC Costa Rica. Dodatkowym bonusem Colegio del Mundo Unido jest fakt, że szkoła nastawiona jest na biegłą znajomość przez uczniów języka hiszpańskiego i angielskiego, więc po skończeniu IB jesteśmy zdolni porozumiewać się w dwóch językach.

Zajęcia to nie wszystko. Częścią programu jest również CAS (Creativity, Action, Service), który jest u nas oferowany w wielu opcjach. Mamy np. tango, salsę, Indian dance, ale też kulturę żydowską i chińską, wspinaczkę, frisbee, fotografię, kuchnie świata, jogę lub medytację. Jeśli chodzi o pracę społeczną to staramy się działać na rzecz społeczeństwa Santa Ana.

Integracja uczniów jest rownież szeroko rozwinięta. W pierwszym tygodniu mamy dwudniowy obóz w górach. Kolejny obóz jest tylko dla pierwszorocznych i odbywa się zazwyczaj w październiku. Dodatkowo dość często mamy spotkania w grupach z naszym opiekunem. Organizowanych jest wiele wycieczek związanych z poznawaniem kraju, w którym jesteśmy.

Mam nadzieję, że więcej uczniów z Polski będzie miało okazję odkryć, że Kostaryka to coś więcej niż tylko egzotyka.

 


przewiń do góry

Numer KRS: 0000128672