mapa witryny  

UWC-Mostar — Relacje

Weronika Grabowska 2011–2013

Niecałe dwa miesiące temu zaczęła się jedna z największych przygód mojego życia — rozpoczęłam naukę w szkole UWC Mostar, w Bośni i Hercegowinie. Co prawda pierwsze emocje już opadły, ale nie oznacza to, że mój entuzjazm choć odrobinę zmalał! Właściwie jest wręcz przeciwnie — im więcej czasu spędzam w Bośni, tym bardziej kocham to miejsce i nie boję się stwierdzenia, że znalazłam tu swój drugi dom. Ale zacznijmy od początku...

Jeszcze kilka miesięcy temu wiele osób, w tym także moi przyjaciele, na wieść o moim planowanym wyjeździe do Bośni zaczynali panikować, twierdząc że Bośnia jest wciąż w stanie wojny, że jest tam bardzo niebezpiecznie, że to nie to samo co szkoły w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych oraz że na pewno będę żałować. Jednakże już w ciągu kilku pierwszych dni okazało się jak bardzo się mylili oraz jak cudownym miejscem jest UWC Mostar.

A więc jak wygląda życie w Mostarze? Co różni UWC Mostar od innych szkół UWC? Przede wszystkim sam Mostar jako miasto jest wyjątkowym miejscem, w którym współistnieją trzy odmienne kultury i grupy etniczne — chorwaccy katolicy, bośniaccy muzułmanie i serbscy protestanci, co sprawia, że przechodząc z jednej części miasta do drugiej znajdujemy się w zupełnie innym otoczeniu, wyczuwamy odmienną atmosferę. Niestety kulturowy podział miasta jest również związany w wojną w latach 90. ubiegłego wieku. Podkreśla on wciąż istniejące podziały między Chorwatami a Bośniakami i Serbami. Naturalną granicę między dwiema częściami miasta stanowi niespokojna rzeka Naretwa. Ów podział ma ogromny wpływ na strukturę i funkcjonowanie szkoły.

Jednym z efektów jest to, że szkoła nie ma zamkniętego kampusu, tak jak większość szkół UWC. Mieszkamy w dwóch osobnych rezydencjach usytuowanych po przeciwnej stronie miasta. Dzięki temu łatwiej wchodzimy w interakcje z lokalną społecznością. Pomaga to w aktywnościach związanych z pracą społeczną w ramach CAS-u, który koncentruje się, między innymi, na pomocy ludziom z obozu uchodźców czy dzieciom z sierocińca lub społeczności romskiej. Bardzo ważnym elementem pracy społecznej jest także pomoc w nauce dzieciom z szkole lokalnej oraz ekologia (miasto nie należy do najbardziej zadbanych).

Poza bogactwem kulturowym, dzięki pobytowi w Bośni można odkryć niesamowite bogactwo natury na Bałkanach. Jak dotąd, udało mi się zobaczyć kilka niesamowitych miejsc, jak Park Narodowy Sjuteska, wodospady w miejscowości Kravica czy wspiąć się na wzgórza otaczające Mostar. Ponadto pobyt w Mostarze stwarza wiele okazji do odwiedzenia byłych krajów Jugosławii i nie tylko.

Jednak UWC Mostar tworzą głównie ludzie, a trzeba przyznać że są oni niesamowici! Czasami wręcz ciężko uwierzyć, iż uczniowie z różnych, tak bardzo odmiennych kultur, a czasami nawet z wrogich sobie krajów potrafią siedzieć razem przy jednym stole i dyskutować np. o polityce czy religii, które to właśnie często leżą u podstaw konfliktów międzynarodowych. Zawsze można liczyć na wsparcie, pomoc czy zrozumienie w trudnych chwilach. Nie da się ukryć, że po prostu stają się oni Twoją drugą rodziną.

Czym jeszcze jest życie w UWC Mostar? Myślę, że nie da się oddać słowami atmosfery czy doświadczeń zdobywanych każdego dnia, po prostu trzeba to przeżyć osobiście!

 


przewiń do góry

Numer KRS: 0000128672